ÖTV-KDV indirimleri uzatıldı

ÖTV ve KDV indirimlerinin sürüp sürmeyeceğine ilişkin belirsizlik ortadan kalktı. Buna göre ÖTV ve KDV indirimleri bazı ürünlerde düşürülerek devam edecek, bazılarında ise sıfıra indirilen ÖTV bir süre daha devam edecek.

1600 cc’ye kadar otomobillerdeki ÖTV indirimi, indirim oranı azaltılarak devam edecek. Beyaz eşyada sıfır yerine yüzde 2 ÖTV alınacak. Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 8’lik KDV indirimli oran 30 Eylüle kadar devam edecek.

OTODA ÖTV YÜZDE 27

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 1600 CC ve altındaki otomobillerde yüzde 37 ike yüzde 18’e indirilen ÖTV oranı, 16 Haziran- 30 Eylül arasında yüzde 27 olarak uygulanacak.

Yük taşımaya mahsus üstü kapalı ticari araçlardaki ÖTV ise 15 Haziran’a kadar yüzde 1, 30 Eylül’e kadar da yüzde 3 olacak.

Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar ve kamyonlarda yüzde 4’ten yüzde 1’e indirilen ÖTV oranı 30 Eylül’e kadar aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

Minibüslerde yüzde 9’dan yüzde 2’ye indirilen ÖTV, 30 Eylül’e kadar yüzde 4 olarak uygulanacak.

Motor hacmi 250 cm3’ün altında olan motorsikletler için yüzde 22’den yüzde 11’e indirilen ÖTV, 30 Eylül’e kadar yüzde 16 olarak uygulanacak.

BİLGİSAYAR VE MOBİLYA DEVAM EDİYOR

Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 8’lik kdv indirimli oran 30 Eylül’e kadar devam edecek.

BEYAZ EŞYADA YÜZDE 2

Beyaz eşyada ise sıfıra indirilen yüzde 6,7’lik KDV oranı 30 Eylül’e kadar yüzde 2 olarak uygulanacak

Öte yandan net kullanım alanı 150 metre kareyi geçen konutlara ve tapu harcındaki indirimler ise kaldırılıyor.

Yazıyı Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adana Web Tasarım