Milyonlarca kişiye yeniden yapılandırma hakkı geliyor.

7.2 MİLYON KİŞİNİN BORCU YAPILANDIRILACAK

Bakan Ağbal 2016’nın temmuz ayından 2017’nin mart ayına kadar vergi borçlarını ödemeyen 7.2 milyon kişiyi ilgilendiren yeni bir yapılandırmanın müjdesini verdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaklaşık 7 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırmaya gittiklerini açıkladı.

Ağbal üzerinde çalıştıkları yapılandırmadan, Temmuz 2016’dan Mart 2017’ye kadar vergi borçlarını ödemeyenlerin yararlanacağını kaydederek şöyle devam etti:

“En son Yeniden Yapılandırma Kanunu 2016 hazirana kadar vergi ve prim borçlarını kapsıyordu, halbuki o tarihten sonra temmuzda alçak bir darbe girişimi bu ülke yaşadı. Ekonomide bir miktar yavaşlama oldu ve bu da mükelleflerimizin özellikle 2016’nın ikinci yarısında  vergi ve prim ödeme kabiliyetlerini bir miktar aşağıya çekti. Ekonomiye destek olmak amacıyla yeniden yapılandırma süresini 2016 haziranından 2017 mart ayı sonuna çekmek istiyoruz.

Sayın Başbakan’ımıza çalışmalarımızı arz ettik. Kendisinin talimatlarıyla kanun tasarısını arkadaşlarımız hafta sonu hazırladı, hızlı şekilde Meclis’e göndereceğiz.

2016 Temmuz’undan 2017 Mart’ına kadar vergi borçlarını vadesinde ödemeyen,  yine vergi dairelerine ödenmesi gereken diğer trafik para cezası olur, motorlu taşıtlar vergisi olur, diğer vergilerle baktığımız zaman 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir yapılandırmayı bu suretle yapmış oluyoruz.”

47 milyar TL

Ağbal, daha önce 2016 haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşların, 2017 mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu varsa önce yaptığı başvurularını tekrar  güncelleyeceklerini, bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden  yapılandırmalarını yapacaklarını söyledi. Ağbal, “Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran’dan önceki dönemlerden vergi borcu  olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz’undan sonra ilk defa vergi borcu ve  prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yararlanacaklar. Böylelikle yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandırmış olacağız.”

Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Adana Web Tasarım