KOSGEB için bankalara çağrı!

Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği konusunda bankalara çağrıda bulunan Biçer, Anapara riski bankanın olmakla birlikte hem şubelerden hem de banka genel müdürlüklerinden kendilerine gelen KOBİ lerimizi mümkün mertebe geri çevirmemelerini, ne olursa olsun krediden bir şekilde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz. dedi.

KOSGEB Başkanı, şu an 10 bine yakın kredisi hazır müşterinin sistemde görüldüğünü bildirdi.

İşletmelerin bankaya ödeyeceği faiz yükünü KOSGEB in karşılaması kaydıyla müşteriyle kredi ilişkisi kurulduğunu dile getiren Recep Biçer, kredinin ana para riskinin tamamen bankaya ait olduğunu söyledi.

Kredi geçmişi zayıf olsa da KOBİ lerin bu imkandan olabildiğince fazla yararlanması için bankaları teşvik ettiklerini belirten Başkan Recep Biçer, bankalarla bu anlamda sürekli görüşme yaptıklarını kaydetti.

Recep Biçer, bunun büyük bir program olması nedeniyle bu sene bunun dışında yeni bir program uygulamayı da şu an itibarıyla düşünmediklerini ifade etti.

 

 

Bankalara Çağrı

Bu noktada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve bankacılık mevzuatı çerçevesinde hiç kredi alamayacak yasaklı olanlarında da olabileceğine değinen Biçer, onlara yapılabilecek bir şey olmadığını ancak teminat, kefalet sorunu yaşayan işletmelere Kredi Garanti Fonu (KGF) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin devrede olduğuna işaret etti. İşletmelerin buralara yönlendirilmeleri gerektiğini dile getiren Biçer, Geçen cuma günü Bakanlar Kurulu kararı çıktı. KGF kefaletlerine Hazine desteği artırıldı ve bizim bu yaptığımız işletme kredilerinde, geri ödemesiz dönemi de bu kefalet dönemine alacak yeni bir uygulama, düzenleme yapıldı. Tahmin ediyorum, bu hafta onun protokolünü KGF, Hazine tarafıyla imzalayacak. Dolayısıyla Hazine kefaletiyle KGF nin, işletmelerin çoğuna kefil olması mümkün hale gelecek. Bunu bankaların, KOBİ lerimiz bankaya gittiğinde söylemeleri, yönlendirmeleri ve bu çerçevede kredileri kullandırmaları gerekiyor. ifadesini kullandı.

Bizi arasınlar 

Biçer, esnaftan kredi için masraf adı altında ek ücret talep edilip edilmediğinin sorulmasına karşılık, ekspertiz ücreti, posta masrafı gibi masrafları çok kısıtladıklarını, yaptıkları görüşmeler sonrası bankaların bu işlemlerden işletme başına sadece 100 lira alabildiklerini söyledi. Bunun dışında başka ücret alınmadığını aktaran Biçer, Onların kanunen kullanmaları gereken belli komisyon oranları var, yüzde yarım gibi. Onun dışında KOBİ lerimiz başka ücret ödemek zorunda değiller. Eğer böyle bir ücret talep edilmişse kesinlikle bize dönsünler, müdürlüklerimizi arasınlar, biz onlarla ilgilenelim. ifadesini kullandı.

Biçer, bankalarla faiz pazarlığı yaptıklarını da belirterek, şu an itibarıyla 3 devlet bankası dahil, 9 bankanın programda yer aldığını bildirdi.

 

Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adana Web Tasarım