ERKEN EMEKLİLİĞİN YOLU..

 

HİZMET TESPİTİYLE ERKEN EMEKLİLİK YOLU

İşverenin yatırmadığı ya da eksik yatırdığı primlerin peşine düşüp dava açanlar, hem erken emekli oluyor hem de yüksek maaşın kapısını aralıyor…

BÜYÜK FIRSAT VAR

Çalışanların çoğu bir işyerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 34.7’si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) işe giriş bildirgesi vermemişse, eksik prim veya gerçek kazanç üzerinden bildirim yapmışsa ‘hizmet tespit davası’ açılabilir.

DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT!

Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri için 5 yıllık hak düşürücü süre çalışanın vefatından itibaren başlar. Bu konudaki davalarda Yargıtay da işçilerin haklı olduğunu onayladı. SGK, “İşveren kuruma prim ödemedi” dese de Yargıtay, “Primi tahsil etme görevi SGK’nın” dedi.

ŞAHİT VE BELGELER ÖNEMLİ

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa iş mahkemesine hizmet tespiti davası açabilirsiniz. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar: SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, dernek ve esnaf sicil kaydı, sanayi ve ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi. Dava sonucu eksik primlerinize kavuşursunuz.

MUTLAKA SORGULATIN

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa iş mahkemesine hizmet tespiti davası açabilirsiniz. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar: SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, dernek ve esnaf sicil kaydı, sanayi ve ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi. Dava sonucu eksik primlerinize kavuşursunuz. 08/10/2017

SMMM SÜLEYMAN ÖZEMRE

Yazıyı Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adana Web Tasarım