Annelere büyük fırsat

 

Annelere doğumdan sonra yarım gün çalışıp tam maaş alma hakkı veren yasa 10 Şubat’ta çıkmıştı. Ama uygulamanın detayları yeni belli oldu. Artık İşkur’a başvuran anneye 10 bin 665 liraya kadar ödeme var

Annelere yönelik son yıllarda çok sayıda düzenleme yapıldı. Bunlardan biri de doğumdan sonra yarım gün çalışma hakkıydı. Bu hak 10 Şubat 2016’dan geçerli olmak üzere doğum yapan anneler için geçerliydi. Buna göre; anneler isterlerse, ilk doğumdan sonra 60 gün, ikincide 120 gün ve devamı doğumlarda 180 gün yarı zamanlı çalışabilecek.

DÖRT KURUM MUTABIK

 

Yarım gün çalışan anne işyerinde yarım günlük ücreti alacak. İşkur ise her yıl asgari ücrete göre belirlenen ücreti geçmemek üzere ödeme yapacak. Yasa 10 Şubat’ta yapılsa da uygulama için Maliye, Hazine, SGK ve İşkur’un onayı bekleniyordu. İşte bu onayla ilgili usul ve esaslar (yönerge) 22 Ağustos’ta İşkur tarafından yayımlandı.

DETAYLAR BELLİ DEĞİLDİ

SMMM Süleyman Özemre’nın yaptığı değerlendirme sonucuna  göre; yarım gün çalışma yasası çıkmış ama İşkur, uygulama detayları belli olmadığından annelerin yarım gün çalışma başvurularını kabul etmiyordu. Artık 10 Şubat 2016’dan geçerli olmak üzere doğum yapan sigortalı anneler, yarım gün çalışma başvurusunu İşkur’a yapabilecek.

DİKKAT! SON BİR GÜN

Uygulamanın detaylarını netleştiren yönergeyle; 10 Şubat 2016 ila 22 Ağustos 2017 arasında doğum yapan on binlerce annenin başvurusu için 30 gün süre tanındı.

Bu süre esasların yayınladığı 22 Ağustos’ta başladı. “Son bir gün” uyarısı yapan Süleyman Özemre, “22 Eylül’e kadar İşkur’a başvurmayanlar 10 bin 665 liraya varan ödeme hakkını kaybedecek” dedi.

KİM NE KADAR PARA ALIR?

İlk doğumdan sonra 60 gün yarı zamanlı çalışan anne kendi işyeri haricinde İşkur’dan toplam 3 bin 555 lira, ikinci doğumdan sonra 120 gün çalışan anne 7 bin 110 lira, üç ve üzerindeki doğumdan sonra 180 gün yarı zamanlı çalışan anne 10 bin 665 lira alacak. Ödeneğin günlük tutarı asgari ücretin brüt günlük tutarı olan 59.25 lira olarak uygulanıyor ve her yıl artıyor.

ŞARTLAR NELERDİR

1-Çalışan  annenin son üç yılda en az 600 gün prim ödemesi yapmış olması gerekir.

2-Doğum izninin bitiminden itibaren 30 gün içerisinde işveren ve iş kur a başvurusunu yapması gerekir.

3-Anne yarı zamanlı çalıştığı işyeri dışında kalan zamanlarda başka bir yerde çalışmamalı

4-Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olmalı

Süleyman Özemre SMMM.

 

Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adana Web Tasarım